עיצוב גינות נכון איננו דבר של מה בכך; עיצוב גינות הוא מקצוע שצריך לימוד, כשרון, ידע מקצועי ובעיקר אהבה לגינון ולגינות. המקצוע של עיצוב גינות מחייב ידע ויכולת אדריכלית, מעוף וחוש אומנותי, ידע בחומרי בניה וגינון, ידע בוטני בצמחים ובתכונותיהם, ידע מכני וידע בחשמל – קשת שלמה של נושאים שכולם חיוניים למי שהמקצוע של עיצוב גינות קרוב לליבו.

עיצוב גינות קשור גם בהכרה טובה של נפש האדם וביכולת לאפיין נכונה את בעלי הגינה, רצונותיהם ושאיפותיהם. פעמים רבות מדי, עיצוב גינות מסתיים בגינות שאינן יפות, או אינן שימושיות, אינן מתאימות לבעליהן או אינן אהובות על מבקריהן. מה חבל!

 

עיצוב גינות ציבוריות

עיצוב גינות ציבוריות שונה כמובן בתכלית מאשר עיצוב גינות פרטיות; עיצוב גינות גדולות ומרשימות מחייב כישורים שונים ויכולות אחרות מאשר עיצוב גינות קטנות ואינטימיות; עיצוב גינות "נושא" כמו פסלים, מים או פסיפס שונה בתכלית מאשר עיצוב גינות שמטרתן משחקי ילדים; וכן הלאה וכן הלאה – כל גינה ועיצובה, כל גינה ומטרותיה. אין דין עיצובה של גינה אחת כדין עיצובה של גינה אחרת.

אחד האמצעים החשובים לעצב גינה ולהדגיש את ייחודה הוא תאורה – תאורת גן. עיצוב גינות שאיננו מתחשב בנושא התאורה מחטיא את מטרתו, משום שתאורה נכונה יכולה לשדרג כל גינה ולהפוך אותה לגינה מיוחדת במינה. עיצוב גינות שמביא בחשבון את שעות האור בלבד ואיננו מתכנן כראוי כיצד תיראה הגינה בשעות החשיכה איננו עיצוב גינות מקצועי. עיצוב גינות נוי, עיצוב גינות משחק, עיצוב גינות אירוח – כולם חייבים לכלול התייחסות רצינית ומקצועית לנושא התאורה.

עיצוב גינה בסגנון עכשווי

הגנים האנגליים, למשל, מפורסמים בכך שהם לכאורה גנים ללא עיצוב גינה והצמחייה שתולה בהם באופן שהוא כאילו טבעי; למעשה, עיצוב גינה אנגלי הוא עיצוב מתוכנן לפרטיו, אך התוצאה נראית כאילו לא נגעה שם ידו של המעצב. לעומתו, עיצוב גינה יפנית הוא עיצוב גינה מינימליסטי – עיצוב גינה בקווים פשוטים ועם מספר מצומצם של אלמנטים הכוללים בדרך כלל גם אלמנט של מים. עיצוב גינה מפורסם אחר הוא עיצוב גינה מלכותי-אירופאי קלאסי בסגנון ורסאי – גנים סימטריים ומהוקצעים המשתרעים על פני שטחים נרחבים.

כל הסגנונות השונים האלה משפיעים על עיצוב גינה בימינו. בנוסף לכך קיימת כיום מגמה לחדש בתחום עיצוב גינה ולפתח עיצוב גינה בסגנון אישי ועכשווי. גורמים נוספים המשפיעים על עיצוב גינה כיום קשורים בנושא של איכות הסביבה. כיום, כאשר חיסכון במים הוא צו השעה, יש שאיפה ליצור עיצוב גינה שהוא חסכוני במים ובאנרגיה. עיצוב גינה עתיר צמחייה ירוקה יתבסס על מיחזור המים, וגננים רבים מציעים היום עיצוב גינות המבוסס על גידול קקטוסים וסוקולנטים שצורכים כמות מועטה של מים. בנוסף לכך, בהשפעת הגנים היפניים, ניתן למצוא כיום יותר ויותר דוגמאות של עיצוב גינה שמשלב שטחים של צמחייה עם שטחים מרוצפים או מכוסים בטוף. עיצוב גינה בישראל של המאה ה-21 הופך אפוא לאתגר מעניין עבור מעצבי גינות.

גורם מרכזי בתחום עיצוב גינה בימינו הוא התאורה בגן. גם כאן ניכרת המגמה הירוקה – גדל והולך השימוש בתאורה סולרית לשם עיצוב גינה בלילה, והתאורה החשמלית נעשית באמצעות גופי תאורה חסכניים בחשמל. המגמה של עיצוב גינה לילית היא הדגשת הצמחייה בפינות שונות בגינה ועל ידי כך יצירת אווירה רומנטית וקסומה, ולעומת זאת ריכוז התאורה הבהירה במקומות של פעילות.

בחברת אופק תאורת גן, שמזה שנים רבות מתמחה בנושא של עיצוב גינות ובעיקר בנושא עיצוב התאורה שבהן, רואים כמובן מאליו את הצורך בהתיחסות לנושא התאורה בגינה. המומחים של אופק תאורת גן ישמחו לספק כל עזרה והדרכה בנושא עיצוב גינות בכלל ובנושא עיצוב התאורה שבהן בפרט, ידריכו כל בעל גינה איזו תאורה כדאי לו להתקין בכל מקום בגינה ויסייעו לו למצוא את גופי התאורה שמתאימים לו ביותר מתוך המבחר העצום שהחברה משווקת.

Call Now Button