התאורה סביבנו משפיעה רבות על אורח החיים שלנו, לעיתים בדרכים שאיננו מודעים אליהן די הצורך. גופי תאורה שונים יכולים ליצור סוגים שונים של אווירה, לשחק עם אור וצל, ואמנם בדרך כלל נהוג לדבר על עיצוב תאורה בתוך הבית אבל בעצם יש מקום גם לדון בשאלת עיצוב אודות תאורת גן.

 

יש כמה הבדלים בין עיצוב תאורת פנים לתאורת גינה. אחד ההבדלים הבולטים הוא העובדה שגינה בדרך כלל נמצאת תחת כיפת השמיים, כך שלא ניתן לתלות אלמנטים מן התקרה, כמו גופי תאורה או מאווררי תקרה. לעיתים כן יש מקומות לתלייה כזו, למשל בפרגולות או כאשר יש יציאה לגינה ממרפסת מקורה בבית, אולם גם במקרה כזה מדובר בתקרה חלקית ולא מלאה. הבדל אחר קשור לשאלה כיצד יש למקם את כבלי החשמל והשקעים במקרה של תאורת גינה, וכן הלאה.

אם כך, איך אפשר לעצב תאורה לגינה? הנה מספר טיפים:

מיקומי גופי התאורה

אם לגינה שלכם יש חשיבות פרקטית, יתכן שתעדיפו להאיר רק את החלקים העיקריים בה. לחלופין, אם יש לה משמעות דקורטיבית, יתכן שתרצו להציף אותה באור.

משחקים של אור וצל:

יתרון משמעותי של תאורת גינה הוא העובדה שאפשר לשחק איתה באופן שידגיש אלמנטים מסוימים בה ויצניע אחרים. כך אפשר למשל להאיר קיר דקורטיבי יפה, צמחים ספציפיים, למקם תאורת גן לאורך שבילים או מסביב לבריכות נוי וכדומה; בעוד חלקים אחרים בגינה, אולי כאלה שנראים קצת פחות טוב, אפשר להשאיר חבויים בין הצללים.

שאלת הצבע:

גינה בדרך כלל עשירה בצבע ירוק של צמחים, לעיתים בתוספת כתמי צבע נוספים של פרחים, פירות או אלמנטים דקורטיביים אחרים. לכן לא בהכרח כל צבע תאורה יתאים לכל איזור בגינה. יתכן שצבע להן או צהוב יתאים במקום אחר, אבל דווקא אדום או ירוק יתאימו במקום אחר.

חשיבותה של איכות:

הבדל נוסף בין גינה לבית הוא העובדה שבגינה כל דבר חשוף יותר לפגעי מזג האוויר, קורוזיה, חדירת מים, דהייה וסוגים נוספים של בלאי. יש לקחת את זה בחשבון בין היתר בגלל איכות חומרי הגלם שמהם בנויים גופי התאורה, משום שרכישת גוף תאורה זול שאיננו איכותי עלולה לעלות ביוקר בהמשך.

יש את עניין המחיר:

גופי תאורה מגיעים בשלל גוונים, גדלים, צורות וגם מחירים. טווח המחירים רחב מאוד ומתחיל בגופי תאורה קטנים וחסכוניים עד גופי תאורה ענקיים וזוללי חשמל. אם אתם רוצים ליהנות מהגינה שלכם אבל גם לא לקרוס כלכלית תחת חשבון החשמל, כדאי לשים לב לעלויות הצפויות עוד במהלך תכנון העיצוב ולשקול שינויים בהתאם לתקציב שעומד לרשותכם.

לסיכום,

עיצוב גינות הוא תהליך של תכנון פונקציונלי לצד משחק של דמיון. כדאי לנסות להגשים את כל החלומות אבל יש לשים לב גם לתקציב. אפשר להתייעץ לשם כך עם איש מקצוע.

Call Now Button